Nowość Geulincx

warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'phptemplate_breadcrumb' not found or invalid function name in /var/www/clients/client1/web1/web/includes/theme.inc on line 669.

Tsefalen 500 mg i 1000 mg tabletki powlekane dla psów

Nazwa powszechnie stosowana: Cefalexinum

Postać farmaceutyczna, moc i dawka substancji czynnej:
tabletka powlekana Cefaleksyna (w postaci ceflaksyny jednowodnej) 500 mg/ tabl.

Droga podania: doustne

Wskazania lecznicze dla poszczególnych docelowych gatunków zwierząt: Leczenie infekcji układu oddechowego, układa moczowo-płciowego oraz skóry, miejscowych infekcji tkanki miękkiej i infekcji żołądkowo-jelitowych wywołanych bakteriami wrażliwymi na cefaleksynę.

Przeciwwskazania: Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub na dowolną substancję pomocniczą. Nie stosować u królików, świnek morskich, chomików i myszoskoczków.

Dawkowanie: Zalecana dawka wynosi 15 mg cefaleksyny na kg masy ciała dwa razy na dobę. W ciężkich i ostrych schorzeniach dawkę można podwoić do 30mg/kg dwa razy na dobę.
Masa ciała 15-25 kg: ½ tabletki dwa razy na dobę (500 mg)
Masa ciała 26-50 kg: 1 tabletka  dwa razy na dobę (500 mg), ½ tabletki dwa razy na dobę (1000 mg)

Produkt należy podawać przez minimum 5 dni.
- 14 dni w przypadkach infekcji dróg moczowych,
- Przynajmniej 15 dni w przypadkach powierzchownego zakaźnego zapalenia skóry,
- Przynajmniej 28 dni w przypadkach głębokiego zakaźnego zapalenia skóry.

Każde zwiększenie dawki lub długości leczenia powinno opierać się na bilansie korzyści/ryzyka dokonanym przez prowadzącego lekarza weterynarii (np. przewlekłe ropne zapalenie skóry). W celu zapewnienia właściwego dawkowania należy jak najdokładniej określić masę ciała aby uniknąć podania zbyt małych dawek. Produkt leczniczy weterynaryjny może być podawany w postaci całych tabletek lub, jeśli to konieczne, miażdżony i dodawany do pokarmu.

Okres ważności produktu leczniczego weterynaryjnego zapakowanego do sprzedaży: 3 lata.

Okres ważności po podziale tabletki na dwie części:
48 godzin.
   
Właściwości farmakodynamiczne:
Cefaleksyna jest antybiotykiem cefalosporynowym o szerokim spektrum o działaniu bakteriobójczym względem szerokiego zakresu bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Cefaleksyna jest półsyntetycznym antybiotykiem bakteriobójczym o szerokim spektrum należącym do grupy cefalosporyn, który działa przez ingerencję w kształtowanie ściany komórkowej bakterii. To działanie bakteriobójcze jest pośredniczone przez wiązanie leku z enzymami bakteryjnymi znanymi jako białka wiążące penicyliny (PBP). Enzymy te zlokalizowane są na wewnętrznej błonie ściany komórki i ich aktywność transpeptydazy jest konieczna w finalnych stadiach formowania tej podstawowej struktury komórki bakterii. Dezaktywacja białek PBP zakłóca wiązanie krzyżowe łańcuchów peptydoglikanowych, które są niezbędne dla zachowania siły i sztywności ściany komórkowej bakterii. Bakteriobójcze działanie cefaleksyny jest głównie "czasozależne". Cefaleksyna jest odporna na działanie penicylinazy gronkowcowej, w związku z czym jest czynna przeciwko szczepom Staphylococcus aureus, które nie są wrażliwe na penicylinę (lub pokrewne antybiotyki takie jak ampicylina lub amoksycyklina) ze względu na produkcję penicylinazy. Cefalkesyna jest również aktywna przeciwko większości E. coli odpornych na ampicylinę.

Właściwości farmakokinetyczne:
Cefaleksyna jest błyskawicznie i prawie całkowicie wchłaniania w przewodzie pokarmowym po podaniu doustnym. W ograniczonym stopniu (10-20%), cefaleksyna wiąże się z białkami osocza. Po doustnym podaniu 15 mg/kg w tabletkach, szczytowe stężenie w krwi (Cmax= 15 f.lg/ml) osiągane jest zazwyczaj pomiędzy l a 2 godzinami (Tmax=90 min). Biodostępność wynosi prawie 100% podanej dawki (AUC 6279 Jlg min l ml). Cefaleksyna nie podlega procesom biotransformacji o znaczeniu farmakokinetycznym. Okres półtrwania cefaleksyny w fazie eliminacji wynosi około 1,5 godziny (t112 = 90 min). Eliminacja mikrobiologicznie czynnej postaci odbywa się prawie w całości przez nerki drogą wydalania cewkowego i przesączania kłębkowego.